pilt

Uudised


Silver Wheels"?!


Nüüd võimalus linetantsida ka neil inimestel, kes ratastoolis või kerge liikumispuudega. Tantsida tahaks, kuid puudub paariline? Kuna linetantsus paarilist tarvis pole, siis ....tule ja proovi järele! 
Pärnu ratastooli linetantsu grupp alustas esimese tunniga 10. märtsil. Seni toimub tund kord nädalas
Pärnus Nooruse Maja saalis kolmapäeviti 17.00 - 18.00. Koos käib 6-8 aktiivset tantsuhuvilist.
Õpetaja Kaie Seger :o)

Alates 2004. aasta märtsikuust tantsitakse Pärnus, Nooruse Majas linetantsu ka ratastoolis. Koguni elektriratastoolis. Mida teevad ratastoolikad tantsus, kus eelkõige vajatakse jalgu? 

Kui tava-linetantsus on põhirõhk sammudel ning erinevatel sammukombinatsioonidel, siis ratastooli-linetantsus on esikohal pöörded ning nende võimalikult täpne ja üheaegne sooritamine. Samal ajal peab jälgima, et tantsimise ajal säiliks sirge rivi, mis on ühtlasi ka linetantsu üks põhilisemaid tunnusjooni. Sõnast line (ingl.k joon, rivi) tuleneb ju stiili nimetus. Igal linetantsul on oma nimi, kindel löökide arv (ajaline pikkus), raskusaste jne. Pealtnäha suhteliselt lihtne tants arendab väga hästi koordinatsiooni, ruumilist mõtlemist, mälu. Tore on see, et sama tantsu saavad koos tantsida nii omil jalgel liikuv (ka kergema liikumispuudega), tavalist ratastooli kui ka elektrilist ratastooli kasutav inimene. Linetants, ka ratastooli-linetants, ei nõua partneri olemasolu, mis võib olla tema eeliseks  peotantsu ees (ratastoolis peotantsijatel on vajaminevaid partnereid tihti väga raske leida).

Pärnus alustanud ratastooligrupp Silver Wheels on hetkel 10-liikmeline ning ainuke omataoline Eestis. Trupp on oma esimese tegutsemisaasta jooksul korduvalt publiku ette jõudnud. Tantsitud on  Pärnus, Tallinnas, Pärnu maakonnas. Korduvalt on “Hõberattad” esinenud  Pärnu Kontserdimaja lavalaudadel. Stiili on käidud tutvustamas ka ETV-s.

Treener Kaie, Sina oled üdini üks suur energiapomm. Kust Sa võtad jõudu treenida erinevaid gruppe erinevates linnades, tirida kodust välja (või oma koju) ratastoolikaid, korraldada esinemisi?

Igasugune tantsimine on minu arvates alati väga positiivne tegevus! Selles lihtsalt ei tohi ega saagi olla midagi negatiivset! See annab rohkem jõudu kui kulutab. Kui nägin esimest korda ratastooli-linetantsu, hüppasin ise tooli ja tundsin, et see on midagi tõeliselt uut. Täna olen väga rõõmus, et mul on selline ratastooligrupp – kõige suurema innuga treenivad just nemad. Soovin siinkohal kõigile julgemat pealehakkamist ning kohtumiseni tantsuplatsil!

Küsin järgmisena kahelt Silver Wheels liikmelt, mida nemad ratastooli-linetantsust arvavad. (Margit tegeleb mitmete spordialadega – ratastooli-karate, saalihoki, ujumine. On proovinud kardisõitu ja kanuutamist.) Mis on see, mis teid linetantsu juures köidab?

 

Margit: Muusika ja liikumine, kokku muusikas liikumine. Ma pole kunagi kujutlenud end tantsimas, sest olen arvanud, et see lihtsalt ei ole minu jaoks. Olen natuke proovinud paaristantsu, aga seal tundsin ennast väga passiivses olekus. Ratastoolis inimene on rohkem nagu järelveetav, kogu liikumise ja ka tantsu teeb ära teine pool. Samuti on raske paarilist leida.

Line-tantsus ei ole vaja paarilist, kogu töö ja ka vastutus lasub inimesel endal. Algul olin üsna skeptiline – kuidas tantsitakse tantse, mis põhineb jalgade erinevatel kombinatsioo­nidel. Selgus, et ratastoolide puhul on see õiges suunas ja rütmis, teistega sünkroonis liikumine. Kiire tants kiirete pööretega võtab päris võhmale. Mulle endale tundub, et seda on vahvam tantsida kui pealt vaadata.

 

Ma pole kunagi pidanud kuulama muusikat nii, et ise sellega õiges rütmis kaasa liiguks. Just muusika kuulamine ja rütmi tajumine on minu jaoks uudsed kogemused. Järgmine ülesanne on kogu kambaga üheskoos ühtemoodi liikuda ja kui see õnnestub on päris ilus. Tundub, et rütmi tajumine on ka teistel uus teema olnud. Algusaegadel kõlas tantsus ühise plaksulöömise koha peal midagi väikese aplausi sarnast.

Mitmeid kordi on uus tants tundunud keeruline ja liiga kiire, kuid mõningase harjutamise järel teeme liikumist juba nagu muuseas ja see annab hea tunde. Tuleb õppida oma tooli käsitsema, parimaid võtteid kiirete pöörete tegemiseks.

 

Aet: on võimalik tunda, et saad millegagi hakkama, kui tants on selgeks saadud. Samuti tekib kambavaim, tehakse midagi üheskoos. Seltskonnas olemine ja lahe õpetaja annavad palju juurde, on vaheldus muus elus. Põnev on käia ka esinemas.

 

Kas teie meelest on ratastooli-linetantsul tulevikku? Kuhu on Silver Wheels jõudnud 10 aasta pärast?

 

Margit: Tulevikku on kindlasti, sest sellega saavad tegeleda väga erinevate võimetega inimesed, tantsida saab ka elektriratastoolis. Vaja on harjutamist ja kaasa mõtlemist, et leida parimaid lahendusi huvitavate kombinatsioonide sooritamiseks. Arvan, et 10 aasta pärast on ratastooli line-tantsu trupid ka teistes linnades nagu Tartus ja Tallinnas.

Trupile ei julge tulevikku ennustada, kindlasti on inimesi vahetunud, osa lahkunud ja osa juurde tulnud. Selleks ajaks on kindlasti korralik esinemise pagas nii kodu- kui välismaal. Esimene välisreis oli juba aprilli lõpus, kui meil on esinemine Riias. Kaugel need järgmisedki siis enam!

 

Külli Reinup

 

Vaata ka meie pilte ja videoklippi!

UUDISED

9. detsembri Nõmme tundide muudatus!
9. 12. EI TOIMU NÕMMEL AUSALT ALGAJATE kl. 12.30 TANTSUTUNDI. See-eest on kõik algajad väga oodatud ...
02. detsember 2018

TANTSIME SUVEL IKKA KA! :)
SUVISED TANTSUTUNNID NÕMME SUURES SAALIS25.07 / 01.08. / 08.08. Tund kestab 18.30 - 20.00Igas...
26. juuli 2017

PALJU ÕNNE TIIULE JA PAULIINELE ;)
JUHHHHHHUUUUU, ELAGU MEIE TIIU :) JA PAULIINE :) ! PALJUPALJUPALJU ÕNN...
16. juuni 2017

 

ÜRITUSED

 

LINE-TANTSU ÕPPIMINE

Tundidesse on oodatud nii vanad kui uued tantsuhuvilised!

UUS LINETANTSULINE HOOAEG 2015/2016 ehk Kaie Segeri line-tantsu treeningud siin & seal:
 

GALERII

Galeriis leidub rohkesti pildimaterjali toimunud üritustelt ja võistlustelt.
Loomulikult leidub siin hulganisti pilte ka erinevatest tantsutundidest.

12.12.2014
Kodulehekülje teostus: CarlNet OÜ